קוראים יקרים,

שנת 2013 החלה, ועמה גם הסיכומים של השנה החולפת. מדד אורטל, המשקלל את נתוני הביקוש לעובדים בתחומים שונים במשק, מצביע על ירידה בביקוש לעובדים בשנת 2012 בהשוואה לשנה הקודמת, ועל כך תוכלו לקרוא בניוזלטר הפעם. עם זאת, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה נתונים מעודדים במקצת המתייחסים לחודש דצמבר בלבד, לפיהם חלה ירידה באבטלה ועליה במס' המשרות הפנויות. כולנו תקווה כי הדבר מצביע על שיפור בשוק התעסוקה וכי הדבר יימשך גם במהלך 2013.

עוד בניוזלטר הפעם, מאמר על הבחירות שאנו עושים בתהליך חיפוש העבודה (בהשראת הבחירות לכנסת) וטיפ החודש העוסק בחשיבות השמירה על כבוד מקום העבודה הקודם שלך.

קריאה נעימה,
צוות אורטל

בחירות בתהליך חיפוש העבודה

הבחירות לכנסת ה-19, שיתקיימו בעוד מס' ימים, הן הזדמנות עבורנו לדון על הבחירות הפרטיות שלנו, אותן אנו מבצעים במהלך חיינו. לעיתים אלו החלטות גדולות, כמו בחירת בני הזוג שלנו, בחירת מקום המגורים שלנו וכיוצ"ב, ולעיתים אלו החלטות קטנות ויומיומיות אותן אנו מבצעים כמעט מבלי משים, כשאנו בוחרים מה לקנות, מה ללבוש, מה לאכול והרשימה עוד ארוכה.
גם בתהליך חיפוש העבודה אנחנו בוחרים. לכל מחפש עבודה קיימים שיקולים שונים שעל פיהם הוא יבחר את מקום העבודה הבא שלו, ובעוד שלאחד חשוב מהו גובה המשכורת, אצל אחר יהיה דווקא קרבת מקום העבודה אל מקום המגורים השיקול המרכזי בבחירה. פרמטרים אלו משתנים גם אצל אותו מחפש עבודה, במצבים אישיים שונים ובשלבים שונים של חייו. כך לדוגמא, אם אתה רווק חשובים לך פרמטרים מסוימים ואם אתה בעל משפחה חשובים לך פרמטרים אחרים.

אז על פי מה אתם בוחרים? הנה השיקולים העיקריים שאותם כדאי לקחת בחשבון:

לקריאת המאמר המלא

טיפ החודש

אחת השאלות שחוזרות בכל ראיון עבודה, בניסוח כזה או אחר, היא "מדוע עזבת את מקום העבודה הקודם?"

כמו על שאלות נפוצות אחרות בראיונות עבודה, מומלץ להכין לכך תשובה מראש, וזו צריכה להיות מנוסחת באופן חיובי. גם אם פוטרת, גם אם עזבת בדרך צורמת או שממש סבלת שם, אסור לך "לירוק לבאר" שממנה שתית ולהשמיץ את החברה או את מנהליה. מועמד שעושה זאת יוצר באופן מיידי רושם שלילי אצל המראיין, גם כי הוא לא לוקח אחריות על עזיבתו ומאשים רק אחרים, וגם כי באופן אוטומטי עולה במראיין החשש שמא גם על החברה שלו הוא ידבר כך לאחר עזיבתו.

לכן, השתדל בתשובתך למצוא נקודות חיוביות שאותן תוכל לציין באשר למקום העבודה הקודם ולהציג את סיבת עזיבתך האמיתית בדרך דיפלומטית ומעודנת, כגון: "היו בינינו חילוקי דעות מקצועיים", "התנהלות החברה פחות התאימה לאופי ולצרכים שלי" וכדומה. נסה ליצור את הרושם שאתה לוקח אחריות ומודע לחלקך בעניין ולא מאשים רק את האחרים.

בהצלחה!

 
סיכום שנה בביקוש לעובדים, ע"פ אורטל משאבי אנוש
עלייה של 22% בביקוש לעובדים בשנת 2011 לעומת שנת 2010
 

לנתונים שפורסמו לאחרונה על ההאטה במצב המשק בשנת 2012 ועל הירידה בצמיחה לנפש, ניתן להוסיף כעת גם את הנתונים הלא מעודדים על היקף הביקוש לעובדים. על פי מדד אורטל משאבי אנוש, המשקלל את נתוני הביקוש לעובדים בישראל בתחומים שונים, בשנת 2012 חלה ירידה של 22% בביקוש לעובדים, לעומת שנת 2011.

על-פי המדד, את הפגיעה הקשה ביותר ב-2012 ספג תחום השירות והמכירה, שבו חלה ירידה של כ-36% בביקוש לעובדים לעומת אשתקד. גם בתחומים האחרים חלו ירידות בביקושים, כשבתחום התעשייה חלה ירידה של כ-8% , במקצועות הלוגיסטיקה (נהגים, עובדי מחסן וכיוצ"ב) חלה ירידה של כ-18% ובתחום הפיננסים חלה ירידה של כ-17% בביקוש לעובדים, לעומת שנת 2011.

 
 

ירון לובינסקי, סמנכ"ל אורטל משאבי אנוש: "לאחר שבשנים האחרונות תחום השירות והמכירה הוביל את מדד הביקוש לעובדים, בעקבות גיוס עובדים קבוע ורצוף למוקדי שירות הלקוחות והמכירות של חברות רבות במשק, הרפורמה שחלה ב-2012 במחירי שיחות הסלולר, הפכה את הקערה על פיה. מהפיכה זו אילצה את חברות התקשורת לצמצם עלויות ולשנות את מדיניות גיוס העובדים שלהן, ולכן ניתן לומר כי הירידה המשמעותית בביקוש לעובדי שרות ומכירה היא אפקט נוסף של מהפכת המחירים בענף התקשורת".

"מניתוח תמונת השוק על פי רבעונים החל משנת 2010 ועד סוף שנת 2012", מוסיף לובינסקי, "עולה כי שיא העליות בביקוש לעובדים בשנים אלה נרשם ברבעון ה-1 של 2011 ומאז החלה מגמה של ירידות (למעט פיק ברבעון ה-1 של 2012 שמוסבר בגיוס מוגבר של עובדים לקראת חג הפסח). ברבעון האחרון של 2012 חלה ירידה של 6.4% בסה"כ הביקוש לעובדים, לעומת הרבעון הקודם, ולמעשה, ברבעון זה הגענו פחות או יותר לרמת משרות דומה לזו שהיתה בתחילת 2010. כעת נותר להמשיך ולעקוב האם אנו ממשיכים במגמת התייצבות או ירידה בביקושים. כך או כך, אין ספק כי 2013 היא שנה שעתידה להיות מאתגרת מבחינת התעסוקה ואנו תקווה כי השוק יחזור להתייצב בהקדם".

מעוניין/ת לקבל את הניוזלטר למייל שלך?  הקש/י כאן

אורטל ולעבודה - למה לחפש עבודה כשאפשר למצוא?