מאת יפעת דהן חורב

הבחירות לכנסת הן הזדמנות עבורנו לדון על הבחירות הפרטיות שלנו, אותן אנו מבצעים במהלך חיינו. לעיתים אלו החלטות גדולות, כמו בחירת בני הזוג שלנו, בחירת מקום המגורים שלנו וכיוצא בזה, ולעיתים אלו החלטות קטנות ויומיומיות אותן אנו מבצעים כמעט מבלי משים, כשאנו בוחרים מה לקנות, מה ללבוש, מה לאכול והרשימה עוד ארוכה.

גם בתהליך חיפוש העבודה אנחנו בוחרים. לכל מחפש עבודה קיימים שיקולים שונים שעל פיהם הוא יבחר את מקום העבודה הבא שלו, ובעוד שלאחד חשוב מהו גובה המשכורת, אצל אחר השיקול המרכזי בבחירה יהיה דווקא קרבת מקום העבודה אל מקום המגורים. פרמטרים אלו משתנים גם אצל אותו מחפש עבודה, במצבים אישיים שונים ובשלבים שונים של חייו. כך לדוגמא, אם אתה רווק חשובים לך פרמטרים מסוימים ואם אתה בעל משפחה חשובים לך פרמטרים אחרים.

כיצד בוחרים היכן לעבוד ובאיזו משרה?

הנה השיקולים העיקריים שאותם כדאי לקחת בחשבון:

שכר ותנאים נלווים - מדובר באחד השיקולים המרכזיים שעומד בפני מחפשי עבודה, אך הוא לעולם לא יהיה השיקול היחיד. ראשית, תמיד יש לשים לב גם לתנאים הנלווים למשכורת ולהטבות הניתנות באותו מקום עבודה. לעיתים מדובר בתוספת משמעותית למשכורת שאמנם לא רואים מדי חודש בתלוש השכר, אך היא ניכרת בהתנהלות היומיומית (לדוגמא: טל' נייד, ארוחות וכיוצ"ב). שנית, ואף חשוב מכך, כמובן שכולם רוצים שכר גבוה, אך השאלה היא על מה מוכנים לוותר לשם כך, והעניין תלוי, בין היתר, באיזה שלב בחיים אתה נמצא כרגע. אם רק השתחררת (מזל טוב!) וכל רצונך הוא "לעשות כסף" לקראת הטיול הגדול, ברור שזהו השיקול החשוב ביותר, אך לעומת זאת, אם אתה הורה לילדים ומחפש מקום עבודה לטווח ארוך אולי שיקולים אחרים יהיו חשובים יותר ותהיה מוכן להתפשר על עניין השכר.

אפשרויות קידום - זהו שיקול חשוב כמעט לכולם, לעיתים חשוב יותר משיקולים אחרים, בעיקר אם אתה בתחילת הקריירה שלך או אם רק סיימת לימודים (כן, מזל טוב גם לך:) ),. במשרות שבהן יש אפשרויות קידום, תוכל להתפתח בטווח הארוך ולהתמקצע בתחומך. לעיתים שיקול זה חשוב יותר משיקולים אחרים, כמו השכר. רבים ממחפשי העבודה יודעים שעל מנת להתברג בשוק העבודה בתחום מסוים, בעיקר אם הם חסרי ניסיון, עליהם "להתחיל מלמטה", אפילו בשכר נמוך יחסית, ולהתקדם לאט לאט.

עניין ואתגר – זהו שיקול שרלוונטי בעיקר אם אתה מחפש עבודה לטווח ארוך. כשמדובר בעבודה קבועה, חשוב שהתפקיד יעניין אותך וייתן לך סיפוק מקצועי, שתרגיש אתגר ומוטיבציה להצליח. ושהוא יהלום את כישוריך. הכוונה היא לעניין בתפקיד באופן כללי, גם אם חלק ממנו מורכב ממשימות שאתה פחות אוהב לעשות (ובינינו, כמעט בכל תפקיד יש כמה כאלה...).

שיקולי נוחות - שעות העבודה, מקום העבודה, מועד תחילת העבודה, וכדומה. מעבר לעניין בעבודה, העבודה גם אמורה להיות, פחות או יותר, נוחה ומתאימה לצרכים שלכם, וכאמור, לכל אחד צרכים שונים ושיקולים שונים. אם לדוגמא אתה מחפש עבודה לסטודנטים, תצטרך מקום עבודה במשמרות, אם אתה הורה אולי תצטרך גמישות מסויימת בשעות העבודה. יש כאלה שחשוב להם שמקום העבודה יהיה קרוב אל מקום המגורים, או שהנסיעה אליו לא תעלה על זמן מסוים, ומוכנים להתפשר בקריטריונים אחרים לשם כך.


לסיכום
, בתהליך חיפוש העבודה יש הרבה מקום לבחירה. הגדרת פרמטרים אלו וההעדפות שלך לגביהם בינך לבין עצמך, כמו גם מול יועצי ההשמה בחברת כח אדם והשמה שאליה תפנה, עשויה למקד אותך בתהליך החיפוש ולייעל אותו. כמובן שכמו בחיים, גם כאן יש חלקים שבהם אינך יכול לבחור מראש – כגון – מי יהיה המנהל הישיר שלך, מי יהיו חבריך לצוות וכיוצא בזה, אך החוכמה היא לבחור את מה שנכון עבורך היכן שיש מקום לבחירה, והיכן שלא – לבחור לקבל את המציאות כמו שהיא ולנסות להפיק את המירב מהמצב. וניסחו זאת יפה חכמים מאיתנו : "אלוהים, תן לי את היכולת לשנות את שאני יכול לשנות, את הכח לקבל את שאיני יכול לשנות ואת התבונה להבדיל ביניהם".
בהצלחה בבחירות שלכם...

© כל הזכויות שמורות לחברת אורטל משאבי אנוש
המאמר מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות, אך פונה לנשים וגברים כאחד.

אורטל ולעבודה - למה לחפש עבודה כשאפשר למצוא?