קוראים יקרים,

שנה אזרחית חדשה כבר התחילה וחברות רבות מגייסות לשורותיהן עובדים חדשים. אז אם גם אתם בעיצומו של תהליך חיפוש עבודה והגעה לראיונות עבודה רבים, בניוזלטר הבא תוכלו לקבל כמה טיפים בנושא.

במאמר החודש אנו ממליצים לכם על משפטים שאסור להגיד בראיון עבודה. ואם במקרה יצא לכם להגיד את אחד מהמשפטים, תוכלו לקרוא כיצד להמנע ממנו בראיון הבא ומה להגיד במקומו.
כמו כן, טיפ החודש יעסוק בחשיבות מתן דוגמאות במהלך ראיון עבודה.

קריאה נעימה,
צוות אורטל

9 דברים שאסור להגיד בראיון עבודה
 
 כמחפש עבודה וודאי תסכים, כי זימון לראיון עבודה לכשעצמו כבר מרגיש כמו הצלחה גדולה. הרגשה זו בהחלט מוצדקת, במיוחד כאשר שולחים עשרות קורות חיים ביום ומקבלים כמות מועטה של פניות ממעסיקים. אך עבור רוב המשרות הפנויות, ראיון העבודה הינו רק צעד אחד בתהליך ארוך ומורכב. במצבים רבים, על כל תפקיד פנוי יתמודדו מועמדים רבים והתחרות קשה. 
 
התגובות שלך והשאלות שאתה שואל בראיון, הן חלק בלתי נפרד מתהליך בחינת ההתאמה שלך לתפקיד ולארגון בכלל.
לכן אנחנו ממליצים לך מה לא להגיד בראיון עבודה.
וכמובן, גם מה כן...
 
טיפ החודש
תן דוגמאות במהלך ראיון עבודה
 
מראיינים מנוסים יעידו כי שמעו הצהרות כגון אלה שוב ושוב ממועמדים:
  • יש לי יחסי אנוש מעולים
  • אני יודע היטב כיצד לנהל את הזמן שלי
  • יש לי יכולת מנהיגות מעולה
  • אני עובד מצוין בצוות
אם השמעת טענות כאלה בראיונות, בדרך כלל כתשובה לשאלה – מהן החזקות שלך? אינך מפתיע את המראיין במקוריות שלך. למעשה, המראיין וודאי חושב לעצמו – שמעתי את התשובה הזאת אין ספור פעמים. כיצד אדע שזה באמת נכון?
עמוד מאחורי התשובות האלה בעזרת דוגמאות אמיתיות מניסיון העבר שלך. הדבר אינו מסובך, במיוחד אם אתה מתכונן מראש.
לדוגמה, מועמד נמצא בראיון עבודה לתפקיד בתחום המחשבים. המראיין שואל – "מהו היתרון הכי גדול שלך?" איזו תשובה תמשוך יותר את תשומת ליבך, אם היית בתפקיד המגייס?
תשובה ראשונה – "יש לי מוטיבציה גבוהה מאוד לעבודה. הרבה פעמים לקחתי על עצמי פרוייקטים מסובכים מרצוני בלי שביקשו ממני. בהשוואה לאחרים, יש לי משמעת עצמית גבוהה ונכונות ללמוד דברים חדשים".
תשובה שנייה– "יש לי מוטיבציה גבוהה מאוד לעבודה. למשל, כאשר הייתי סטודנט, התנדבתי במחלקת המחשבים באוניברסיטה בה למדתי. רציתי לקבל עוד ידע ומיומנויות בתחום המחשוב, ולכן ביקשתי מהאחראית על המחלקה שתצוות אותי אליה בזמן המשמרת שלה. בסופו של דבר התברר, כי שנינו הרווחנו מזה. היא קיבלה עזרה ותמיכה במהלך העבודה, ואני רכשתי ידע וניסיון בשטח שלא הייתי מקבל בשום מקום אחר".
 
ברור כי התשובה השנייה הרבה יותר משכנעת. המועמד לא רק השמיע טענה מסוימת, אלא גם גיבה אותה בהוכחה חד משמעית.
לפני כל ראיון עבודה הכן מראש דוגמאות אותן תשמיע על מנת לחזק את התכונות הטובות שלך. במידה והמראיין הפתיע אותך בשאלה עליה לא התכוננת – חשוב מיד על דוגמה שתוכל לתת ממקרה שקרה לך בעבר. הדבר ישאיר את המראיין בתחושה שעומד מולו מועמד אמין ורציני, ויחזק את רצונו להמשיך איתך תהליך.
 
בהצלחה!

מעוניין/ת לקבל את הניוזלטר למייל שלך?  הקש/י כאן

אורטל ולעבודה - למה לחפש עבודה כשאפשר למצוא?