מאת דורין נורמנד

רבים מהמועמדים העוברים אצלנו תהליכי מיון למציאת עבודה, שואלים אותנו – האם זה נכון לשאול שאלות במהלך ראיון עבודה? ואם כן, האם מומלץ לשאול שאלה במהלך הראיון או להמתין לסיומו?
המומחים שלנו ממליצים – בהחלט כדאי ורצוי לשאול שאלות במהלך ראיון עבודה.

מדוע כדאי לי לשאול שאלות בראיון?

 1. זו ההזדמנות שלך להציג בפניי המראיין את השאלות שמעניינות אותך ולקבל עליהן תשובות. הדבר לגיטימי, מכיוון שכך תוכל ללמוד יותר לגבי התפקיד ולהחליט בצורה הכי טובה אם נכון לך לקבל אותו או לא. יתכן ואחת התשובות שתקבל תהיה שונה ממה שחשבת ובעקבות כך תחליט שהתפקיד אינו מתאים לך. כך תמנע את "בזבוז הזמן" שלך ושל החברה.
 2. 2. התעניינות באמצעות שאלות למראיין עשויה לגרום לך להראות מקצועי יותר בעיני המראיין. מועמד שמתענין בחברה אליה הוא מתראיין, מגלה למעשה מוטיבציה לעבוד בה, וכן מראה על הגדלת ראש – תכונות אשר יקנו לך נקודות זכות אצל המעסיק. במידה ותשאל את השאלות הנכונות, הדבר יצביע על כך שאתה אדם אקטיבי ואף על מידה מסוימת של אסרטיביות.

מהו העיתוי הנכון לשאול שאלות?

הדבר תלוי באופי השאלה. במידה והשאלה עולה בעקבות דבר מה שהמראיין אמר במהלך הראיון, ניתן להציג את השאלה באותו רגע, על מנת שלא תשכח אותה כשתגיע לסוף הראיון. כמובן, יש לעשות זאת בצורה עדינה, לחכות שהמראיין יסיים את המשפט ולא להתפרץ לדבריו בחוסר נימוס. יתכן ותקבל עליה מענה עוד במהלך הראיון.

במידה והנושא לא עלה במהלך הראיון, מקובל להמתין לסיום הראיון על מנת לשאול את השאלות. רוב המראיינים נותנים זמן בסוף הראיון עבור שאלות, ואם לא, ניתן בהחלט לבקש עוד מספר דקות לשם כך. זו ההזדמנות שלך להציג שאלות אחת אחרי השנייה, מומלץ לא יותר מ-2 או 3 שאלות על מנת לא להגזים.

כיצד אדע מה לשאול?

התשובה פשוטה (יחסית...) - הכן את עצמך מראש.
זומנת לראיון עבודה? היכנס לאתר האינטרנט של החברה או לעמוד הפייסבוק שלה וקרא אודותיה. למד מהו גודל החברה, כמה עובדים ישנם בחברה, אילו מחלקות קיימות ומהו תחום ההתמחות שלה. אחרי שתקבל פרטים על החברה תוכל לרשום לעצמך מספר שאלות שיעלו ולבחור מתוכן את החשובות ביותר.
במידה והגעת לחברה זו דרך חברת כח אדם והשמה – מומלץ לשאול שאלות "ראשוניות" את יועצ/ת ההשמה. בדרך זו תוכל לקבל תשובות מראש ו"לחסוך" שאלות במעמד הראיון, וכמו כן להכין את השאלות החשובות לראיון בחברה.
לדוגמה: פרטים טכניים לגבי המשרה כגון שעות עבודה, מיקום או שכר - מומלץ לשאול את יועצת ההשמה, או את האדם שזימן אותך לראיון בטלפון, על מנת שתוכל להחליט מראש אם בכלל כדאי לך לגשת לראיון.

עליך לזכור כי אתה המרואיין ולא המראיין. שים לב שאינך מוביל את השיחה בצורה אגרסיבית והתנהל בנימוס ובאדיבות. הקפד לאורך הראיון על הקשבה מלאה לדברי המראיין ושים לב, לא לשאול שאלות שכבר ניתנה עליהן תשובה במהלך הראיון- דבר אשר יצביע על חוסר ריכוז.
שאל שאלות בנוגע לתפקיד ולחברה ולא בנוגע לשכר ותנאים. כמו כן, אל תשאל את המראיין שאלות אישיות. המטרה שלך היא שהמראיין יכיר אותך היטב וכך יחליט אם אתה מתאים לתפקיד המוצע. שאלות בנוגע להטבות ולשכר לא יתרמו למטרה זו, ויש להשאיר אותן לשלבים מתקדמים יותר.

להלן מספר דוגמאות לשאלות רלוונטיות ולגיטימיות בראיון עבודה:

1. שאלות בנוגע לאופי התפקיד :

 • מה התפקיד כולל?
 • מהו סדר היום בעבודה?
 • מהו תחום ההתמחות שלי?
 • האם אני עתיד להחליף עובד קיים? או שהתפקיד הינו בהקמה?
 • האם מדובר על עבודה לטווח ארוך לתקופה זמנית?
 • במידה ומדובר על עבודה הכוללת עמידה ביעדים, כגון במוקדי שירות או מכירה - מהם היעדים אליהם צריך להגיע? ממה מורכב הבונוס החודשי?

2. שאלות בנוגע למנהל הישיר שלך בתפקיד:

 • מה תפקידו?
 • האם אחראי על צוות של עובדים או רק עליי?

3. שאלות בנוגע לצוות העובדים בחברה:

 • האם מסגרת התפקיד שלי היא עבודה בצוות, או שאני עובד באופן עצמאי?
 • האם כל אחד מהם עוסק בתחום או אחר או שכולם עוסקים באותו תחום?
 1. עבודה מול גורמים:
  יש להתאים את השאלה להגדרת התפקיד שלכם. דוגמאות:
 • עבודה במוקד שירות לקוחות מן הסתם תכלול עבודה טלפונית מול לקוחות, אך יש לברר האם במסגרת התפקיד תידרש גם לעמוד ביעדים נוספים, כגון יעדי מכירות?
 • אם העבודה היא במזכירות במשרד - האם במסגרת עבודתי אני נותן שירות ללקוחות? האם הם עובדי חברה או לקוחות החברה?
 1. אופציות קידום:
  שאלות בנושא יצביעו על כך שזו לא סתם "עוד עבודה" עבורך, אלא עבודה רצינית לטווח ארוך.
  הכוונה כאן כמובן, אינה לשאלות בנוסח "תוך כמה זמן אוכל להיות המנכ"ל הבא?" :-), אלא -
 • האם ישנן אפשרויות קידום בתוך החברה?
 • מהו התפקיד הבא אליו אני יכול לשאוף?
 1. המשך תהליך הקבלה לעבודה:
 • במידה ואעבור את שלב הראיון, מהו השלב הבא?
 • האם התהליך דורש לעבור מרכז הערכה או מבחנים ממוחשבים?

לסיכום, נושא השאלות הינו נושא חשוב ויש לבצע עבורו עבודת הכנה מקדימה עוד לפני הראיון. זכור כי בכל שלב של הראיון אתה בגדר "נבחן" ועליך להתנהל בצורה אשר תכבד אותך ואת המראיין.

בהצלחה!

© כל הזכויות שמורות לחברת אורטל משאבי אנוש
המאמר מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות, אך פונה לנשים וגברים כאחד.
 

אורטל ולעבודה - למה לחפש עבודה כשאפשר למצוא?