מאת שרית אמיתי

אחד האתגרים הגדולים שעומדים בפני מי שנמצא בפרשת דרכים מקצועית בתהליך חיפוש עבודה, היא היכולת להכיל את חוסר הוודאות שקיים בתקופה זו. אין בהירות לגבי העתיד, לא ברור מתי נחזור למסלול ואיך הוא יראה. קמים כל בוקר ואין במה להיאחז. גם מי שמאוד בטוח בעצמו ויודע בתוך תוכו "שיהיה בסדר בסוף" חווה חוסר נוחות ובעיקר סקרנות גדולה אבל לרובינו זו תקופה של דאגות וחששות וחוויה של חוסר שליטה במצב. לכולנו קשה עם חוסר ודאות וגם כל מי שנמצא במערכות "יציבות" של עבודה חי כאילו יש ודאות אבל זה רק בכאילו.

מי מאיתנו יודע מה צפוי לו מחר ? אז איך מתמודדים ? מה יכול לתמוך בנו לעבור את תקופת חיפוש העבודה בנינוחות ובאפקטיביות ? מה יכול להפוך את הבעיה לאתגר ? מה יתמוך בנו להכיל את חוסר הודאות ואף ליהנות ממנה ?

בואו נזכר כמה פעמים בחיים קרו לנו דברים בלתי צפויים, שפתאום הפתיעו אותנו. הרבה אנשים יודעים להגיד שהדברים הטובים ביותר מגיעים "אאוט אוף דה בלו" בלי שהם תיארו לעצמם או התכוננו אליהם. נסו לעשות רשימה של דברים שקרו לכם בהפתעה. היזכרו בתחושה הטובה שהדבר הביא עמו. תחושה "שיש אלוהים"... אם נקום כל בוקר ונגיד לעצמנו "משהו נפלא צפוי לקרות" ונהיה קרויים לו במהלך היום הסיכוי שתגענה הפתעות לחיינו יגדל.
בספרו "ההצלחה בשבעה חוקים רוחניים" כותב דיפאק צו'פרה (ספר מומלץ בחום !!!) שאחד החוקים להצלחה הוא "חוק ההנתקות". "בהנתקות טמונה חוכמת אי הוודאות....בחוכמת אי הוודאות טמונה החירות מן העבר שלנו, מן הידוע, שהוא הכלא של התניית העבר. ...ובנכונותנו לפסוע אל הלא נודע, שדה כל האפשרויות, אנו מפקירים עצמנו לנפש היצירתית המתזמרת את המחול של היקום...".

לפני 4 שנים כשלא היה לי שמץ של מושג מה אני הולכת לעשות בקריירה השלישית שלי חברה שלחה לי עותק של מוסף הארץ ובו כתבה על תחום חדש שהגיע לארץ – Coaching . קראתי את הכתבה והצטמררתי. היה לי ברור שזה הדבר הבא. אני זוכרת שהרגשתי סוג חוויה רוחנית. שהעיתון הגיע אלי מהשמיים !! שיש שם למעלה מישהו שחושב עלי ודואג לי. קוראים לזה אינטואיציה והיא היתה מאוד חזקה.

ואפרופו אינטואיציה. הרבה אנשים אומרים לי שהם לא יודעים מה הם רוצים לעשות ואם הם רק היו יודעים הם כבר היו פועלים בכיוון. ראשית, זכרו שגם כשאתם אומרים על משהו שאתם יודעים שאתם לא רוצים זו ידיעה פנימית חזקה. סמכו על זה שכשיגיע הדבר ה"אמיתי" וה"נכון" עבורכם אתם תדעו. פשוט תדעו !!! תקשיבו לעצמכם ותסמכו על ההדרכה הפנימית שלכם.

אם נקום כל בוקר ונגיד לעצמנו "משהו נפלא צפוי לקרות" ונהיה קרויים לו במהלך היום הסיכוי שתגענה הפתעות לחיינו יגדל.
בספרו "ההצלחה בשבעה חוקים רוחניים" כותב דיפאק צו'פרה (ספר מומלץ בחום !!!) שאחד החוקים להצלחה הוא "חוק ההנתקות". "בהנתקות טמונה חוכמת אי הוודאות....בחוכמת אי הוודאות טמונה החירות מן העבר שלנו, מן הידוע, שהוא הכלא של התניית העבר. ...ובנכונותנו לפסוע אל הלא נודע, שדה כל האפשרויות, אנו מפקירים עצמנו לנפש היצירתית המתזמרת את המחול של היקום...".

לרוב, כשאנחנו בפרשת דרכים מקצועית אנחנו בודקים מה האופציות שעומדות לפנינו ובוחרים מתוכן, בבחינת ברירת מחדל. מה הכי טוב מבין האפשרויות. לרוב, מראש אנחנו מניחים שנצטרך להתפשר "כי לכל דבר יש מחיר". משפט מסוג זה הוא אמונה. במקרה שלנו זו אמונה שלא משרתת אותנו והיא בטח לא האמת.
אם נקבל את זה שהתקופה הזו היא הזדמנות עבורנו להגיע למקום טוב יותר וזו אף חובתנו, נשאל את עצמינו "אם הכל היה אפשרי, מה היינו רוצים לעשות בפרק המקצועי הבא שלנו ?", מבלי להתחשב באופציות שעומדות או שנדמה לנו שאפשריות עבורנו.
נסחו את הרצון שלכם בצורה מדוייקת (עדיף אפילו בכתב). במה אני רוצה לעבוד, מה הכי מדליק אותי, כמה אני רוצה להרוויח וכו'. אחת הדרכים להגיע לתשובות מדוייקות היא דווקא דרך התבוננות באחרים.
שאלו את עצמכם : מי מאלו שאני מכיר מרוצה ממקום עבודתו ? בעבור מה הוא מרוצה ? רשמו את כל הסעיפים בגינם הוא/היא מרוצים. עשו זאת לגבי כמה אנשים שאתם מכירים שלדעתכם מרוצים ממקום עבודתם.
הסעיפים שעלו לכם זה מה שחשוב לכם !!! זו השתקפות של מה שחשוב לכם.
את אותה שאלה שאלו גם להיפך. מי מהאנשים שאני מכיר לא מרוצה מעבודתו. הסעיפים שיעלו בהקשר זה יבהירו לכם מה אתם לא רוצים.

אחד הדברים השכיחים שאני פוגשת אצל אנשים שנמצאים בצומת דרכים מקצועית הוא שהם מרגישים "חלשים", "נזקקים", "תלויים בחסדם של אחרים" וכד'. למרות שגם כשאני באה לראיון עבודה זו גם ההזדמנות שלי לבדוק אם מתאים לי מקום העבודה, החוויה האוטומטית שלי היא שאני זו שצריכה אותם וצריכה להוכיח את זה שאני ראויה לתפקיד. אני שוכחת שגם אני בוחרת.
הדבר הכי חשוב בתקופת חיפוש העבודה להתחבר לחוזקות שלנו, לאיכויות המיוחדות שלנו, למי שאנחנו באמת, במיטבנו. אין אף אחד שיכול להעריך אותנו אם אנחנו לא מעריכים את עצמנו.
נסו להיזכר בתקופה בה הייתם מאושרים ומסופקים (לאו דווקא בתחום העבודה). ענו בכתב:
מה היה שם כ"כ טוב ?
מי הייתי שם ? (אם הייתי מתבונן בעצמי מהצד את מי הייתי פוגש שם ? איזה בן אדם ?)
מה הבאת לידי ביטוי אז ?
לפי אילו ערכים פעלתי? מה הנחה אותי בדרך ?
מהו מרחב האושר שלי ? מה במרחב תרם לתחושת האושר ?

רוב האנשים חיים מתוך אמונה "שחלומות לחוד ומציאות לחוד". שוב, האמונה הזו בתקופה כה משמעותית לא משרתת אותנו. כולנו מגשימים חלומות ומחוללים ניסים בחיינו אבל לדאבוננו לא תמיד שמים לב לזה. אנחנו לא עוצרים לראות מה אפשר את זה ואיך זה קרה. בטח לא עוצרים להוקיר את עצמנו על הדרך שעשינו.
שאלו את עצמכם : האם יש בעברי משהו, שמאוד מאד רציתי בו אבל לא ראיתי את זה אפשרי עבורי או שלא ראיתי את הדרך להגשימו (ברגע מסויים או בתקופה מסויימת) ובסופו של דבר הוא הוגשם ?
נסו להתחקות אחרי הדרך שהגשמתם את ה"בלתי אפשרי" של אז. מה בסופו של דבר אפשר את ההגשמה ? מה היה שם בדרך ? חברים שתמכו ? צירופי מקרים "לא מקריים" ? ערכים שהבאתי קדימה ? החלטות שקיבלתי ? אמונות שהאמנתי בהן ? מהם המשאבים שעמדו לרשותי אז ?
התשובות לכל השאלות הללו יגזרו בפניכם את הנוסחא הייחודית שלכם להצלחה. כשאתם משתמשים בכל המשאבים הללו אתם מצליחים לחולל ניסים.

את הנוסחא הזאת אפשר לשחזר גם היום !!! בדיוק אותם אלמנטים שתמכו בכם אז יתמכו בכם גם היום. בהצלחה!
 
ההרשמה ללא תשלום
© כל הזכויות שמורות לחברת אורטל משאבי אנוש
המאמר מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות, אך פונה לנשים וגברים כאחד.

אורטל ולעבודה - למה לחפש עבודה כשאפשר למצוא?