מאת יפעת דהן חורב

מדי חודש, מצטרפים למרבה הצער עוד אנשים למעגל האבטלה במקצועות השונים. כיצד, אפוא, מחפשים עבודה בימים אלה? מהיכן מתחילים? כמה זמן ביום להקדיש לזה?
המומחים של אורטל משאבי אנוש מביאים בפניך את המדריך היעיל לחיפוש עבודה :

(הפנייה מתייחסת לנשים וגברים כאחד)

  1. התייחס למשימת חיפוש העבודה ברצינות ובכובד ראש - העובדה שאינך עובד כרגע אינה סיבה לישון כל יום עד הצהריים ולהכנס לאתרי דרושים רק בסוף השבוע. נכון, המצב בו אתה מצוי אינו קל ואינו סימפטי, אך אל לך לשקוע ברחמים עצמיים. תחת זאת, שנס מותניים והתייחס למלאכת חיפוש העבודה כמשימה שתצליח לעמוד בה. השתדל לקום בבוקר בערך באותה שעה בה נהגת לקום למקום העבודה האחרון שלך, התלבש והתארגן ליציאה לעבודה כפי שנהגת לעשות ואז...החל בחיפוש. זכור: חיפוש עבודה זו עבודה במשרה מלאהמסקר שערכה חברת אורטלעולה כי 86% ממחפשי העבודה אכן מתייחסים לכך ברצינות ומחפשים עבודה מידי יום.
  2. הגדר מס' תחומי חיפוש ואל תדבוק רק במקצוע האחרון שבו עסקת– גם אם רכשת מקצוע שהיית מעוניין להמשיך לעסוק בו, אל תסגור אפשרויות נוספות בפניך. להיפך, בוא עם ראש פתוח. ערוך מיפוי של כל המשימות העיקריות שמילאת במסגרת תפקידך ובדוק אילו כישורים רכשת, באילו כישרונות התברכת ובאילו עוד תפקידים יכולים אלו לבוא לידי ביטוי. בדוק עולמות מקצועיים הנושקים לתחום עיסוקך והרחב את חיפוש המשרות גם אליהם. אל תשלול גם תפקידים שאולי נראים כפחותים ממה שעשית עד כה, יתכן כי הם טומנים בחובם אפשרויות קידום ואתגרים מקצועיים שיתרמו רבות להתפתחות הקריירה שלך.
  3. עדכן את קורות החיים שלך ושלח אותם באופן חכם וממוקד- עוד לפני שמצאת משרות שמעניינות אותך, דאג שכבר יהיו באמתחתך קורות חיים מעודכנים. אם טרם הכנת לך מסמך קורות חיים תוכל להיעזר במדריך לכתיבת קורות חיים. חשוב להבהיר, לא מומלץ לשלוח את אותו נוסח קורות החיים לכל סוג משרה. כמובן שהבסיס הוא אותו בסיס, אך קורות החיים צריכים להיות מותאמים ספציפית לכל משרה שאליה אתה מבקש להגיש את מועמדותך - הבלט את יתרונותיך הרלוונטיים למשרה זו ושים דגש על מענה לדרישות שפורסמו במודעת הדרושים.
  4. הירשם באתרי חיפוש עבודה והשתמש ב"סוכן חכם"קיימים מס' אתרי חיפוש עבודה מובילים, שהשירות בהם ניתן בחינם, וכן אתרים של חברות כח אדם והשמה מובילות, שגם בהם השימוש הוא בחינם. הרשם אליהם ואל שירות ה"סוכן חכם" הקיים במרביתם. שירות זה "מודיע" לך, לרוב באמצעות המייל, על משרות חדשות שעודכנו באתר, על-פי תחומי עיסוק ופרמטרים נוספים שהגדרת מראש.
  5. קבע ראיון בסניפי חברות כ"א והשמה הקרובים למקום מגוריך - מלבד החיפוש באתרי הדרושים ובאתריהם של חברות כ"א וההשמה, חשוב גם להגיע לחברות כח אדם והשמה לראיון היכרות קצר, במסגרתו יוכלו יועצי ההשמה להתרשם מאופייך ומכישוריך, לספק לך ייעוץ והכוונה מקצועיים ולהתאים עבורך משרות שלא תמיד מתפרסמות או שלא שמת לב אליהן באתר. הסתייעות בחברות כ"א והשמה אינה כרוכה בתשלום, ויכולה להעניק לך יתרונות רבים במהלך חיפוש העבודה, החל מייעוץ לגבי כיווני תעסוקה חדשים, דרך חשיפתך למשרות הפנויות במגוון רחב של תחומים, כך שתוכל לקבל תמונה רחבה של כלל שוק התעסוקה הנוכחי, וכלה בעדיפות שתינתן לך כמועמד שהגיע דרך חברת כח אדם והשמה על פני מועמדים שהגיעו ישירות לחברה המעסיקה וטרם עברו סינון כלשהו.
  6. ערוך מדי בוקר סקירה אחר משרות חדשות באתרים השונים- על אף כל האמור לעיל, אל תחכה שיפנו אליך. מדי בוקר בדוק מה התחדש באתרי חיפוש העבודה ובדוק באם יש משהו רלוונטי עבורך. זכור שאינך היחיד שמחפש עבודה בימים אלה, וסביר להניח שגם מועמדים אחרים מחפשים אחר המשרות החדשות שמתפרסמות, לכן יש משמעות למהירות התגובה שלך. בנוסף, כדאי גם ליצור קשר אחת לשבוע עם יועץ ההשמה שעימו נפגשת בחברת כ"א וההשמה על מנת להתעדכן באשר לכיוונים חדשים שטרם בדקת ועשויים להיות מתאימים ומעניינים עבורך.
  7. הפעל קשרים אישיים- אל תתבייש להפעיל קשרים ולבקש עזרה מחברים. פרסם בקרב כל חבריך ומכריך את העובדה שאתה מחפש עבודה ובקש שיבדקו עבורך אחר משרות פנויות בחברה בה הם עובדים. בחלק ממקומות העבודה נוהגים גם להעניק הטבה לעובד שמגייס את חברו לחברה בשיטת " חבר מביא חבר", כך שאם תמצא דרכו עבודה, זה ישתלם גם לך וגם לו.
  8. התכונן היטב לראיונות עבודה - זומנת לראיון עבודה? שיהיה בהצלחה. התכונן היטב לראיון באמצעות לימוד אודות החברה בה תתראיין, הכנת תשובות לשאלות שאתה עשוי להישאל ועוד. טיפים נוספים כיצד להתכונן לראיון עבודה וכיצד להתנהג בראיון תוכל למצוא באתר אורטל.
  9. ערוך מעקב מסודר אחר תהליך חיפוש העבודהנהל רישום מסודר לצורך מעקב אחר תהליך חיפוש העבודה, ציין למי שלחת קורות חיים ואיזו גרסה שלחת, עם מי שוחחת, אל מי זומנת לראיון וכדומה. כך תוכל לדעת אילו משרות עדיין פתוחות בפניך ולאילו כבר אפסו הסיכויים, ותמנע מלשלוח קורות חיים פעם נוספת למשרות שכבר שלחת.
  10. והכי חשוב: שמור על גישה חיובית בבסיסה של הצלחה בתהליך חיפוש העבודה ומציאת המשרה המבוקשת עומדת בראש ובראשונה גישה חיובית ואמונה עצמית. אל תעביר לעצמך מסרים שליליים כגון "אין לי סיכוי למצוא עבודה בתקופה כזו" או "למה שייקחו דווקא אותי למשרה הזו", כי אלה בדיוק המסרים שבאמת ימנעו ממך למצוא עבודה. שכנע את עצמך שאתה מוכשר ושכל מעסיק ישמח להתברך בכישוריך, שנן לעצמך מסרים ברוח "אני אוכל להשיג כל עבודה שבאמת ארצה", והאמן בכך.
© כל הזכויות שמורות לחברת אורטל משאבי אנוש
המאמר מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות, אך פונה לנשים וגברים כאחד.

אורטל ולעבודה - למה לחפש עבודה כשאפשר למצוא?