מאת יפעת דהן חורב

טל (השם המלא שמור במערכת), בת 29 מהצפון, פוטרה מעבודתה כמנהלת חשבונות במשרד רואי חשבון לאחר כשנת עבודה, עקב צמצומים. היא החלה מיד בחיפוש עבודה, עדכנה את קורות החיים, נרשמה בחברות כח אדם והשמה, חיפשה יום יום באתרי האינטרנט ובעיתונים, ניגשה לראיונות עבודה אך לא הצליחה למצוא את מבוקשה. למרות שמס' פעמים הוצעו לה משרות זמניות – היא לא היתה מוכנה להתפשר. לאחר כשלושה חודשי חיפושים ניאותה טל לשמוע בעצתה של אחת מיועצות ההשמה בחברת כ"א, עימה היתה בקשר תכוף, ולבחון גם משרות זמניות. ואכן, לאחר תקופה קצרה התקבלה טל למשרת מנהלת חשבונות בחברה גדולה, כמחליפה לעובדת שיצאה לחופשת לידה. המשרה הוגדרה מראש כמשרה זמנית לחצי שנה. עוד בטרם חלפה תקופה זו, הודיעה אותה עובדת כי היא מאריכה את חופשת הלידה וטל המשיכה לעבוד בה מספר חודשים נוספים. בתום התקופה, כבר צברה טל ותק של כמעט כשנה, ובסה"כ, יחד עם הניסיון הקודם שהיה לה ממשרתה הקודמת, צברה כבר ותק של כמעט שנתיים. אין ספק כי הדבר הקל עליה במציאת עבודה החדשה – משרה קבועה בה החלה לעבוד בימים אלה.

"נכון שמשרות זמניות אינן העדפתם הראשונה של מחפשי העבודה, וברור כי האידיאלי הוא למצוא משרה קבועה לטווח ארוך, אך גם משרות זמניות טומנות בחובן יתרונות חשובים, שלצערנו מחפשי עבודה רבים לא לוקחים אותם בחשבון "אומרים המומחים של אורטל משאבי אנוש.

משרה זמנית: בעד או נגד

מסקר שערכנו באתר אורטל בקרב כ- 400 מחפשי עבודה עולה כי:
 • כ-31% ממחפשי העבודה אינם מתעניינים כלל בעבודה זמנית מאחר והם מחפשים עבודה קבועה בלבד.
 • כ- 31% נוספים ציינו כי הם אמנם מחפשים עבודה קבועה אך אם תהיה משרה זמנית אטרקטיבית – ישקלו אותה בחיוב.
 • 27% ציינו כי במצב הנוכחי של המשק הם מוכנים לעבוד בכל עבודה, כולל עבודה זמנית
 • 11% ציינו כי הם מעדיפים לעבוד בעבודה זמנית.

למה בכל זאת לשקול עבודה במשרה זמנית?

כמובן שישנם אלה שמראש מחפשים משרה זמנית כי הדבר מתאים לתכנונים אחרים בחייהם כגון תחילת לימודים או נסיעה לחו"ל, אך גם אם אתה מחפש משרה קבועה, לא כדאי לשלול הצעות למשרות זמניות בעיקר בתקופה הנוכחית, ממס' סיבות:

 1. משרה זמנית יכולה לשחרר אותך מהלחץ הכלכלי שבו אתה שרוי כשאינך עובד. במהלך עבודתך במשרה הזמנית אתה יכול להמשיך לחפש את המשרה הבאה שלך ללא צורך להתפשר על נושאים מהותיים מתוך עמדת לחץ, שאולי היתה מנת חלקך באם לא היית עובד כלל עדיין. תוכל גם לחפש עבודה ללא צורך להסתיר זאת או להתנצל על כך.
  קיימים לא מעט מקרים בהם בפנייתך לחברות כ"א והשמה, במקביל להפנייתך למשרות קבועות, הכרוכות בתהליך מיון ארוך (הכולל לעיתים בחינות מרכזי הערכה, ראיונות במס' שלבים ועוד) יציעו לך גם משרות זמניות, לטווחים קצרים במיוחד עד לתום תהליכי הקליטה במשרה הקבועה. משרות זמניות אלה יאפשרו לך להתפרנס במהלך תקופת המיונים מחד, ומאידך יאפשרו לך גמישות ויכולת להיעדר בימי הבחינות והמיונים.
 2. כמו במקרה של טל, משרה זמנית יכולה להימשך מעבר לפרק הזמן שהוערך מראש, וכך אתה יכול לצבור ניסיון נוסף במקצועך, דבר שעשוי לשמש לך אח"כ כיתרון בתהליך חיפוש המשרה הבאה שלך.
 3. משרה זמנית יכולה לפתוח עבורך דלת כניסה למשרה הקבועה שחלמת עליה. הרי ידוע כי לפעמים "הזמני הוא הכי קבוע" וכבר קרו מקרים שבהם עובד שהתחיל כעובד זמני הצליח כ"כ להרשים ולהתחבב על מנהליו ועל חבריו לעבודה, עד שבתום תקופת ההעסקה הוחלט להמשיך להעסיקו באותו תפקיד או למצוא עבורו תפקיד אחר בחברה.
 4. משרה זמנית תסייע לך להרחיב את מעגל המכרים שלך ואם תצליח בעבודתך הזמנית, ינסו מנהליך וחבריך החדשים להפעיל את קשריהם ולסייע לך למצוא את המשרה הבאה שלך.
 5. ולבסוף, עצם העובדה שאתה יוצא מדי יום לעבודה, גם אם היא זמנית, מסייע לך לא לשקוע ברחמים עצמיים ובאנרגיות שליליות, שרק פוגעים בתהליך חיפוש העבודה. כשאתה הולך מדי יום לעבודה, פוגש עוד אנשים ובאופן כללי נמצא באווירה של עשייה, הדבר משפר את מצב רוחך, מחזק את ביטחונך העצמי ובעקיפין – מסייע לך בתהליך חיפוש העבודה הקבועה.

לסיכום, בעיקר בימים אלה של האטה כלכלית וירידה בביקוש לעובדים כמעט בכל המגזרים, אל תסגור בפניך דלתות. היה תמיד קשוב להצעות, גם אם הם זמניות, ושקול אותן בתבונה. אחרי הכל, מי יודע מהיכן תגיע אליך ההזדמנות הבאה...

© כל הזכויות שמורות לחברת אורטל משאבי אנוש
המאמר מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות, אך פונה לנשים וגברים כאחד.

אורטל ולעבודה - למה לחפש עבודה כשאפשר למצוא?