מאת יפעת דהן חורב

משוחררים טריים? קודם כל ברכות.

זהו, השירות הצבאי מאחוריכם, עם כל החוויות (הנעימות והפחות נעימות...), העייפות הכרונית והקיטורים. ממבט לאחור, נראה שזה עבר מהר, נכון? או אולי זה רק למביטים מהצד.... בכל אופן. ברוכים הבאים לאזרחות. ושיהיה בהצלחה. מה עכשיו? נוסעים מיד לטיול הגדול או שקודם מעדיפים לעבוד קצת? בדיוק על זה רצינו לדבר איתכם. על המושג "עבודה מועדפת", או "עבודה נדרשת". בוודאי כבר שמעתם, אבל מה זה אומר בדיוק ולמי זה כדאי? מהם היתרונות והחסרונות של עבודה כזו?
המומחים של אורטל עושים סדר בדברים.

מהי עבודה מועדפת ומהם התנאים לקבלת המענק?

חיילים משוחררים משירות חובה (או בנות שסיימו שירות לאומי תקופה של 24 חודשים), שעבדו במהלך 6-12 חודשים מלאים, ובהם השלימו 150 ימי עבודה (לא בהכרח רצופים) בעבודה מועדפת (נדרשת), כמפורט להלן, זכאים למענק חד פעמי. סכום המענק המלא למי שסיים את תקופת העבודה המזכה במענק מינואר 2023 ואילך- 10,481 ש"ח. המענק ניתן על ידי המוסד לביטוח לאומי.

סוגי העבודות המוכרות כעבודה מועדפת (לא כולל עבודות פקידותיות בתחומים אלה):

1.עבודה בתחנות דלק

2.עבודה באתרי בנייה

3.עבודה בבתי מלון

4.עבודה באתרי גידול חקלאיים ובבתי אריזה

  1. עבודה במפעלי תעשייה ובבתי מלאכה
  2. עבודה בטיפול באנשים עם מוגבלויות

קיימים תנאים מסוימים לקבלת מענק חלקי לאלו שעבדו פחות מ- 6 חודשים בעבודה מועדפת.

על כל אלה ועוד ניתן לקרוא באתר הביטוח הלאומי.

האם זה כדאי?

כמו לכל דבר בחיים, גם לעבודה המועדפת יש יתרונות וחסרונות, וכדאיותה משתנה מאחד לאחר. בבואך להחליט באם לעבוד בעבודה מועדפת, עליך לקחת בחשבון את הדברים הבאים:

היתרונות:

היתרון המרכזי הינו כמובן המענק. אם אתה עומד בכל התנאים הנדרשים, הרי שבתום 6 חודשי עבודה, בהם, בל נשכח, גם הרווחת משכורת חודשית, תקבל מהביטוח הלאומי מענק בסך של 9,550 ₪ - סכום נאה למדי. (את התביעה לקבלת המענק יש להגיש למוסד הביטוח הלאומי, על גבי טופס המיועד לכך, שבו יציין המעסיק את סוג העבודה והתפקיד שבוצע ואת מס' ימי העבודה בכל חודש, בצירוף צילום של תעודת השחרור משירות סדיר).

יתרון נוסף מתייחס לחיילים המעוניינים להמשיך ולעסוק במקצועות הנחשבים "מועדפים". אם אתה רואה את עצמך ממשיך במקצועות התעשייה, החקלאות, המלונאות, הבניה וכדומה - תקופת העבודה המועדפת מהווה למעשה תקופת הכשרה עבורך, במהלכה אתה גם משתלב בענף שבו אתר רוצה לעסוק, גם לומד את התחום וצובר ניסיון וגם מקבל על זה מענק. היש נפלא מכך? אם, לדוגמא, אתה בן משק בקיבוץ, ומעוניין להמשיך לעסוק בחקלאות, הרי שעבודה בחקלאות במסגרת העבודה הנדרשת יכולה להקנות לך ידע וניסיון בתחום. כנ"ל לגבי עבודה במפעלי תעשייה - אם אתה מתעתד לעסוק בתחום מקצועות המתכת לדוגמא (כגון: מסגרות, חשמל, מכונאות וכיוצ"ב) – תוכל לרכוש ניסיון במהלך עבודתך בעבודה הנדרשת. זאת ועוד, חיילים שעסקו בצבא במקצועות בעלי רקע טכני או מקצועות תעופתיים – יכולים להשתלב במקצועות אלו בתעשייה האזרחית או התעשייה הצבאית ולרכוש ניסיון בתפקידים מבוקשים בתחומים אלה.

חייל/ת משוחרר/ת? דרך אורטל תוכלו לבצע חיפוש עבודה לפי מקצוע וחיפוש עבודה מועדפת.

החסרונות:

ראשית, התנאים לקבלת מענק העבודה המועדפת הינם נוקשים למדי, ועל אף שקיימות הקלות המאפשרות לקבל מענק חלקי, לא כולם מצליחים להגיע אליהם. העבודה המועדפת לא מתאימה לכל אחד, והיו לא מעט משתחררים שהחלו לעבוד בעבודה מועדפת והתייאשו לפני שהשלימו את התנאים לקבלת המענק באופן מלא או חלקי.

בנוסף, למעט חיילים המעוניינים להמשיך לעסוק במקצועות העבודה הנדרשת גם בעתיד, שאר החיילים עובדים במקצועות אלו רק כדי לקבל את המענק, ואח"כ הם פונים לכיוונים אחרים לחלוטין. אם זו כוונתך - על אף המענק הנאה, קיים כאן סוג של "בזבוז זמן" מבחינתך. באותו הזמן יכולתך כבר להתחיל לעבוד במשרה שהיתה עשויה אולי לסלול לך דרך לקריירה עתידית, או לפחות להוות עבורך עבודה לטווח ארוך, שבה תוכל להמשיך גם במהלך לימודיך.

תחום שירות הלקוחות לדוגמא, שבו קיימת כיום דרישה גבוהה לצעירים, חיילים משוחררים וסטודנטים, הינו אחד התחומים בהם ניתן להשתלב מיד אחרי השחרור, ולהמשיך לעבוד בו גם במהלך הלימודים, היות ומדובר בעבודה במשמרות גמישות. לעבודה במוקד שירות לקוחות ומכירות קיים יתרון משמעותי מכיוון שבמסגרת עבודה זו תוכל לרכוש לעצמך ניסיון תעסוקתי ומקצועי בתחום מבוקש מאוד במשק ובעצם להגדיל את הסיכוי להתקבל, במהלך השנים או בסיום לימודיך האקדמאיים, לעבודה בחברות המובילות במשק, או להתקדם באותה חברה ולגשת למכרזים פנימיים לתפקידים שבכלל לא מפורסמים בחוץ.

יתרון נוסף לעבודה במוקד שירות הינו ההטבות שמעניקות כיום חברות רבות בתחום התקשורת, לעובדי שירות לקוחות. במסגרת זו ניתן לקבל, לדוגמא, כרטיס טיסה במתנה לאחר ותק של כשנה וחצי במוקד, בחברה אחרת ניתן לקבל מלגת לימודים לשנה וכיוצא בזה. הטבות אלו "מתחרות" למעשה במענק העבודה המועדפת.

לסיכום, העבודה המועדפת כדאית מאוד עבוד חלק מהמשתחררים, ופחות כדאית לאחרים. כאמור, היא אינה מתאימה לכל אחד ויש לשקול את מכלול התנאים מסביב. בעוד שאתה יכול למצוא בה הזדמנות פז גם להרוויח כסף לטיול , ללימודים או לכל מטרה אחרת, וגם לעבוד בתחום שאתה אוהב, יכול חברך להחליט שהיא אינה מתאימה לו וליהנות דווקא מעבודה אחרת, המהווה עבורו התחלה של קריירה בתחום שבו הוא מעוניין. לכן יש לשקול היטב את צעדיך, תוך התחשבות בסוג הטיפוס שאתה, הרקע המקצועי והצבאי שלך, מטרותיך לעתיד וכדומה.

יובהר כי חברת אורטל אינה אחראית להגדרתה של המשרה כעבודה מועדפת על ידי הביטוח הלאומי והיא עושה שימוש בפרסומים של הביטוח הלאומי שעשויים להשתנות מעת לעת.
באחריותו של המועמד לבדוק מול הביטוח הלאומי טרם התחלת עבודתו כי העבודה אליה הופנה הינה עבודה מועדפת המזכה במענק.

בהצלחה!

הפנייה מיועדת לנשים וגברים כאחד, וכתובה בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד.

לקריאת המאמר – שוק העבודה למשוחרר הטרי.

© כל הזכויות שמורות לחברת אורטל משאבי אנוש
המאמר מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות, אך פונה לנשים וגברים כאחד.
 

אורטל ולעבודה - למה לחפש עבודה כשאפשר למצוא?