מאת יפעת דהן חורב

"הנה בא הקיץ וכולם בים... אחד חושב על בית, אחד על עבודה...." אומר השיר.

ואתם? איך אתם עומדים להעביר את הקיץ הקרוב? אנו מניחים שאתם, כמו מחפשי עבודה רבים, תמשיכו במאמציכם למצוא עבודה גם בחודשי הקיץ. אם בעבר, היתה תפיסה שבקיץ מרבית החברות בחופשה ולכן גיוסי עובדים חדשים נעצרים, הרי שכיום ידוע שבמרבית החברות הגיוסים ממשיכים כרגיל, ובתחומים מסוימים אף גוברת הדרישה לעובדים לקראת הקיץ ובמהלכו.

תחומים שבהם גובר הביקוש לעובדים לקראת העונה החמה

מחפשי העבודה בתחומים אלה – זו ההזדמנות שלכם:
חשוב לציין – במרבית החברות המתגברות את עובדיהן מדובר במשרות המוגדרות כקבועות. כך, למרות שמדובר בגיוס עובדים לקראת הקיץ – אין הכוונה לסיים את העסקתם בסופו.

חברות מיזוג אוויר

זה לא סוד שהקיץ הישראלי יכול להיות בלתי נסבל אם אין לך מזגן כמעט בכל מקום שבו אתה נמצא (אפרופו, באמת, מה עם איזו אפליקציה לסלולר שתהפוך אותו למזגן/מאוורר נייד קטן וצמוד גם כשאנחנו הולכים ברחוב?). לכן, מן הסתם, לקראת הקיץ גוברים הביקושים לקנייה, התקנה, טיפול ואחזקת מזגנים ומרבית חברות המזגנים מתגברות את עובדיהן בתחום זה.

עיקר הדרישה הינה ל טכנאי/ות מזגנים, מתקינים/ות וחשמלאים/ות. העבודה כוללת תחזוקת מזגנים(כשהדרישה כרגע ברובה היא עבור מזגנים מרכזיים בחברות או במבני ציבור, אך גם אצל לקוחות פרטיים), טיפול בתקלות, ולעיתים התקנת מזגנים.

דרישות התפקיד, בדרך כלל, הינן: רישיון חשמל וניסיון, ומכאן משתנות הדרישות ממשרה למשרה. קיימות גם משרות ל עוזרי/ות חשמלאיםבעלי תעודה אך ללא ניסיון קודם בתחום מיזוג האוויר, להם ניתנת אפשרות לסייע לאיש מקצוע וללמוד ממנו את התפקיד.

חברות גלידות

למרות שבישראל צריכת הגלידה נחשבת גבוהה יחסית גם בחודשי החורף, אין ספק שהקיץ הוא עונתם של יצרני ומשווקי הגלידות. בשלב הנוכחי, מרבית החברות כבר ערוכות מבחינת ייצור והפצת המוצרים, והן דאגו לתגבור עובדיהן בתחומים אלו כבר לפני מס' חודשים.

כרגע דרושים לחברות הגלידות בעיקר סדרני/ות סחורה בנקודות המכירה. בתקופה שבה הגלידות והארטיקים נחטפים ממקפיאי רשתות המזון, יש צורך בעובדים שידאגו למלא את החוסרים על בסיס יומיומי ולסדר את המוצרים במקומם. בדרך כלל מדובר בתפקיד במשרה חלקית, לא נדרש בו ניסיון קודם ותנאי ההעסקה בו טובים. מעבר ליכולת הבסיסית לעמוד בפיתוי ולא לאכול גלידות כל היום (לא בטוח שאנחנו היינו עומדים בזה...), נדרשת רצינות ואחריות.

חברות מים ומשקאות קלים

כמה כוסות מים אתם שותים ביום? תהיה תשובתכם אשר תהיה, רוב הסיכויים שבקיץ אתם שותים יותר מאשר בחורף (ואם כבר מדברים על זה – אז קדימה, עכשיו זו הזדמנות מצוינת לשתות עוד כוס מים, אנחנו לא נהיה כאן תמיד כדי להזכיר לכם). בדומה לגלידות, גם קטגוריית המים והמשקאות הקלים היא קטגוריה שנצרכת כל השנה אך בקיץ עולה צריכתה באופן משמעותי. בקטגוריה זו נכללות חברות המים המינרלים, חברות מתקני המים הביתיים (כגון תמי 4) וחברות המשקאות הקלים למיניהן. חברות אלו מתגברות את עובדיהן במגוון רחב של מקצועות, ביניהם:

נהגי/ות ג' ועוזרי/ות נהגים להפצת הסחורה - לתפקיד זה נדרש, כמובן, רישיון נהיגה מ/עד 12 טון. בחלק מהמשרות מדובר בעבודת לילה, ובחלקן נדרשת יכולת פיזית. בדרך כלל יש צורך בניסיון קודם אך לעיתים ניתן להתחיל כעוזר/ת נהג ללא ניסיון וללמוד את התפקיד במהלך העובדה עצמה.

מקדמי/ות מכירות – התפקיד כולל קידום מוצרי החברה מול נקודות המכירה (רשתות שיווק, מכולות, מיני מרקטים, פיצוציות, מסעדות ועוד), טיפול שוטף בפניות הלקוחות וניהול הקשר של החברה מולם. במרבית המקרים מדובר בעבודת שטח. ונדרש ניסיון קודם במכירות שטח, אסרטיביות ודינמיות.

עוד דרושים בחברות המים והמשקאות: סדרני/ות סחורה בנקודות המכירה, מחסנאים/ות ומלגזנים/ות, ונציגי/ות שירות ומכירה (הדרושים בעיקר בחברות המים, ותפקידם לתת שירות למנויי החברות ולגייס לקוחות חדשים).

חברות השכרת רכב וליסינג

החופש הגדול והתיירות הנכנסת (כן, כן, יש כזו בארץ) מעוררים את שוק הליסינג והשכרת הרכב בחודשי הקיץ.

חברות השכרת הרכב נערכות לכך ומתגברות את מערך המכירות והשירות במרכזיהן. התפקיד כולל: מכירות רכבים מליסינג, קבלת קהל לקוחות פרטיים המתעניינים ברכישה/השכרה, הצגת הרכבים ומתן פרטים, סגירת עסקאות וביצוע עבודה אדמיניסטרטיבית הכרוכה בכך, וכדומה.

דרישות התפקיד כוללות: ניסיון בתחום השירות והמכירות, יכולת עבודה בסביבה ממוחשבת, ניסיון /הבנה בעולם הרכב, רישיון נהיגה וכושר ביטוי גבוה. בחלק מהמשרות נדרש גם ידע בשפות נוספות, מאחר ועיקר העבודה מתבצע מול תיירים.

בתי מלון ובתי הארחה

הקיץ, כידוע, היא העונה ה"חמה", תרתי משמע, בתחום התיירות והנופש. החופש הגדול של הילדים וניסיונותיהם הנואשים של ההורים להפיג את שעמומם (ללא הצלחה בדרך כלל) מעודדים רבים מהם לצאת לחופשה משפחתית. הם, בשילוב התיירים המגיעים לארץ, גורמים לביקוש עובדים בתחום זה. בין התפקידים הנדרשים בתחום זה: פקידי/ות קבלה בבתי מלון, מלצרים/ות, אנשי תחזוקה, חדרנים/ות וכדומה.

משרות אדמיניסטרציה והנהלת חשבונות

בכל התחומים שצוינו, בשל הגדלת היקף הפעילות הכללי, יכולים להיות גיוסי עובדים גם במקצועות נוספים כגון מקצועות אדמיניסטרציה, הנהלת חשבונות או שירות ומכירות, שנועדו לתגבר את מערך העובדים הקיים.

יתרה מכך, מעבר לתחומים ה"קיציים" שלעיל, קיימות גם משרות זמניות רבות בחברות "רגילות", ברובן משרות אדמיניסטרציה כגון פקידות/ מזכירות, הנהלת חשבונות וכדומה, שמהותן החלפת עובדים שיוצאים בחודשי יולי-אוגוסט לחופשה.

ביקוש גבוה לעובדים – כל השנה וגם בקיץ
בנוסף לכל האמור לעיל, קיימים תחומים שבהם קיים ביקוש גבוה לעובדים לאורך כל השנה, והדבר ממשיך גם בחודשי הקיץ. מוכרים ברשתות אופנה הם דוגמא לכך, וכעת לקראת העלייה בזמן הבילוי בקניונים (המזגן, המזגן) הם דרושים אף יותר. גם נציגי שירות ומכירה, בעיקר בחברות התקשורת והבנקים, הם מסוג העובדים שיש אליהם ביקוש רב, והוא נמשך כמובן גם בחודשי הקיץ.

לסיכום,
הקיץ מביא עימו מגוון רחב של הזדמנויות תעסוקה. למרות החום והחופשות, ואולי דווקא בגללם, מרבית החברות ממשיכות במלאכת גיוס העובדים כרגיל או, על פי הסקירה שלעיל, מגבירות את פעילותם. לכן, אם אתם מחפשים עבודה כרגע באחד ממגוון המקצועות שצוינו - בין אם מדובר בעבודה קבועה ובין אם מדובר בעבודה זמנית - הזדרזו והגישו מועמדותכם. יועצי ההשמה שלנו ישמחו לסייע לכם למצוא את המשרה הבאה שלכם.

בהצלחה!

© כל הזכויות שמורות לחברת אורטל משאבי אנוש
המאמר מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות, אך פונה לנשים וגברים כאחד.
 

אורטל ולעבודה - למה לחפש עבודה כשאפשר למצוא?