מאת יפעת דהן חורב

מרבית הסטודנטים בישראל עובדים במהלך לימודיהם האקדמאים. חלק מהסטודנטים מתחילים את חיפוש העבודה עוד לפני תחילת הלימודים, ויש כאלו שרוצים קודם להתחיל את הלימודים ורק אז להתחיל לחפש.

מקומות עבודה רבים מציעים כיום משרות לסטודנטים, בהן העבודה הינה במשמרות וקיימת גמישות רבה. אז אם אתם סטודנטים הנמצאים כעת בהתלבטות בין שלל האפשרויות העומדות בפניכם. הסקירה שלהלן עשויה לסייע לכם להחליט, רק זכרו: כמו בכל דבר- לכל תחום יש את יתרונות וחסרונות, וכל סטודנט יכול לבחור מה הכי מתאים לו – לאופי, לצרכים ולמערכת הלימודים שלו.

אילו מקומות עבודה מתאימים לסטודנטים/ות?

רשתות אופנה ורשתות קמעונאיות

ברשתות האופנה והרשתות הקמעונאיות דרושים בעיקר מוכרים/ות , קופאים/ות וסדרני/ות סחורה, כשהעבודה היא במשמרות גמישות מאוד, כולל אפשרות לעבוד בסופי שבוע (כך שזה מתאים גם למי שיש מערכת שעות עמוסה יחסית). ברוב המקרים ניתן גם לעבוד בשעות נוספות. בחלק מרשתות האופנה, מעבר לאווירה צעירה ודינאמית (כולל מוסיקה בווליום גבוה בהרבה מקרים) תוכלו ליהנות מאפשרויות קידום למנהלי משמרת/סניף וכן מהנחות ברכישת מוצרי הרשת. בניגוד לרבים ממוקדי השירות והמכירות, כאן ברוב המקרים אין צורך לחתום על התחייבות לתקופה ארוכה, וההכשרה לתפקיד היא קצרה, ללא צורך לעבור קורס. בין החסרונות בעבודה שכזו ניתן לציין את העובדה שלא לכולם מתאים לעבוד בסופי שבוע, שהעבודה כרוכה בהרבה "עמידה על הרגליים" ושצריך תודעת שירות וסבלנות רבה ללקוחות.

בתי קפה וחנויות נוחות

גם בתחום המלצרות, כולל ברמנים, עובדי דלפק בבתי קפה ועובדים בחנויות נוחות (בתחנות דלק, לדוגמא) ייהנו הסטודנטים ממשמרות גמישות, כולל אפשרות לעבוד בלילות ובסופי שבוע, כך שגם תחום זה מתאים לבעלי מערכת לימודים צפופה. אם מבצעים את העבודה היטב – ניתן להרוויח משכורות גבוהות מאוד מהטיפים. יתרון נוסף טמון בעובדה שיש הרבה מסעדות, בתי קפה וחנויות נוחות ולכן קיים סיכוי סביר שהסטודנט יוכל למצוא עבודה קרובה למקום מגוריו. ואולם, אחד החסרונות העיקריים של תחום זה הינו שמדובר בעבודה קשה, לעיתים גם פיזית – עבודה רבה "על הרגליים".

מוקדי שירות ומכירה

כידוע, נציגי שירות ומכירה מספקים מענה ללקוחות החברה במגוון תחומים שבהם החברה עוסקת. בחלק מהתפקידים והמוקדים מדובר בשילוב של עבודת שירות עם עבודת מכירה (כשהמינון שונה ממוקד למוקד) ובחלק מהמוקדים מדובר במוקדים שעוסקים בשירות בלבד או במכירות בלבד. כמובן שקיימת גם אבחנה בין מוקדים טלפוניים ומוקדים פרונטאליים.

היתרונות בעבודה במוקדי שירות ומכירה טלפונים ופרונטאליים בחברות הגדולות הם רבים: ראשית מדובר בעבודה במשמרות גמישות ובתנאים טובים בדרך כלל, המורכבים ממשכורת בסיס + עמלות ובונוסים + תנאי רווחה טובים. לעיתים אף מוענקים צ'ופרים על התמדה מעל לפרק זמן מסוים. שנית, מדובר בהזדמנות עבור הסטודנט להשתלב בחברות המובילות במשק, בתחומי הבנקאות, ביטוח, אשראי, תקשורת וכדומה, עם פוטנציאל התקדמות בתוך החברה ולעיתים תוך צבירת ניסיון בתחומים מבוקשים. אם לדוגמא הסטודנט לומד כלכלה, עבודה במוקד שירות לקוחות של בנק יכולה להיות פתיחת דלת מעולה מבחינתו לעולם הזה. שלישית, במסגרת העבודה בחברה גדולה ניתנת לסטודנט גישה למכרזים פנימיים בתוך החברה לתפקידים שכלל לא מפורסמים בחוץ ולכן הסיכויים שלו להתקבל אליהם ולהתקדם טובים יותר. ולבסוף, ליוצאי מוקדי שירות ומכירות קיים מוניטין טוב בשוק העבודה. מעסיקים רבים שמגייסים עובדים במגוון רחב של תפקידים וברמות ניהול שונות, מעדיפים מועמדים בעלי ניסיון במוקדי שירות ומכירות, גם אם, לכאורה, התפקיד כלל לא קשור לזה. זאת מכיוון שאלה ניחנו במגוון רחב של כישורים הדרושים בתפקידים רבים שאינם בהכרח שירות ומכירות, כמו יכולת עבודה בצוות, יכולת עבודה בתנאי לחץ ועוד. אך לצד היתרונות צריך לזכור שיש גם חסרונות: בתחום זה לעיתים נדרש מינימום של 3-4 משמרות בשבוע, ולסטודנטים בעלי מערכת צפופה זה פחות מתאים. רוב התפקידים מצריכים קורס של כחודש ומעלה, שאמנם מקבלים עליו משכורת, אך הוא מתקיים במשרה מלאה ולכן צריך להפסיד בגללו לימודים, מה שלא מתאים לכולם. אפשר לנסות להתגבר על זה על-ידי כניסה לקורס במהלך חופשת הקיץ או חופשת הסמסטר (ובמקרה הזה סטודנטים שדאגו למצוא עבודה לפני פתיחת שנת הלימודים – הרוויחו).

שעורים פרטיים

תחום ההוראה וההדרכה בשעורים פרטיים, מכוני פסיכומטרי ומכונים ללימוד אנגלית היה מאז ומתמיד נפוץ בקרב סטודנטים. בשנים האחרונות הופך גם עניין השיעורים הפרטיים למסודר ומאורגן יותר, עם הקמתן של חברות המתווכות בין סטודנטים לבין תלמידים באותו איזור, כשמצד הסטודנט נחסך הצורך לחפש את התלמידים ולשווק את עצמו. היתרונות בעבודה זו הינה גמישות מרבית, שכר גבוה לשעה, ועבודה באזור המועדף על הסטודנט.

לסיכום,

יש ביקוש לסטודנטים במגוון העבודות שצוינו לעיל, ואם אתה מעוניין לעבוד במהלך הלימודים – תוכל, ברוב המקרים, למצוא משרה שתתאים לך. נכון שבוודאי היית מעדיף למצוא משרה בתחום לימודיך, ואת אלה קשה למצוא כי יש מעטות כאלה (שגם מאפשרות גמישות בשעות ושגם לא נדרש בהן ניסיון קודם), אבל עצם העובדה שאתה משלב לימודים עם עבודה כבר מעניק לך נקודות זכות בחיפוש העבודה בהמשך, וזאת מאחר ומעסיקים מעריכים מאוד אנשים חרוצים, שיודעים לשלב בין שני הדברים.

בהצלחה ושנת לימודים פוריה

לצפייה בכל משרות הסטודנטים

© כל הזכויות שמורות לחברת אורטל משאבי אנוש
המאמר מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות, אך פונה לנשים וגברים כאחד.
 

אורטל ולעבודה - למה לחפש עבודה כשאפשר למצוא?