מאת יפעת דהן חורב

סיום עבודה בנסיבות של פיטורין הוא מצב לא נעים (בלשון המעטה). יש תקופות שבהן יש גלי פיטורים, החוצים את מרבית מגזרי המשק ומלווים לעתים גם בסגירת מפעלים או חברות, ויש פעמים בהן הפיטורין לא קשורים בהכרח לקיצוץ במשרות אלא בסיבות אינדיבידואליות יותר. וכך או כך, אנשים מוצאים עצמם מחוץ לשוק העבודה בעל כורחם, בעיתוי לא מתוכנן ומבלי שנערכו לכך מראש.

אדם שפוטר מעבודתו מרגיש כעס, עלבון ופחד - מחוסר הוודאות לגבי העתיד ומהלחץ הכלכלי הצפוי. כל אלו הם רגשות טבעיים למצב זה, אך אסור לשקוע בהם יתר על המידה. נכון שזו אינה תקופה מזהירה במיוחד, אך כבר הוכח כי לאופטימיות ולחשיבה חיובית משקל רב בהצלחת תהליך מציאת העבודה הבאה.

חג חנוכה הוא הזדמנות לשפוך קצת אור על המצב ולהפוך את הלימון ללימונדה (בכל זאת, הסופגניות די מצמיאות, לא?). עם קצת שינוי בגישה ניתן יהיה למצוא כמה נקודות חיוביות במצב הנוכחי, שיכולות להעניק לך גם סיבות לאופטימיות, ואולי אפילו לגרום לך לנצל את התקופה הזו כדי לעזור לעצמך בהמשך:

  1. הזדמנות לשנות כיוון – עבדת בתחום מסוים עד עתה. באופן טבעי אתה וודאי מחפש עבודה באותו תחום. אבל דווקא התקופה הנוכחית יכולה להיות עבורך הזדמנות לשינוי מקצועי. תקופת האבטלה היא פסק זמן בקריירה שלך שמצריך התבוננות ובחינה עצמית – האם אני מאושר בתחום הזה, האם אני מסופק? נכון שנדרש הרבה אומץ כדי לשנות כיוון, אבל קל יותר לעשות זאת מהנקודה שבה אתה נמצא כרגע ולא כשאתה כבר עובד. זו יכולה להיות עבורך אפילו הזדמנות להגשים חלום. כך לדוגמא עשו עובדי היי-טק רבים שחיפשו עבודה בעלת משמעות וביצעו הסבה למקצועות ההוראה, וכיום חשים סיפוק רב מעבודה מאתגרת ובעלת משמעות ותרומה לחברה.
  1. הזדמנות לרכוש מקצוע – אם עד עתה עבדת בעבודות שאינן מוגדרות כ"מקצוע", זה הזמן לרכוש אחד כזה. בשוק קיים היצע גדול של קורסים מקצועיים בנושאים שונים, כמו גם קורסים מטעם משרד העבודה. בחלקם מדובר בקורסים קצרי טווח ובאחרים מדובר בקורסים של מס' חודשים ואף יותר. במידה ואתה אכן מחליט ללמוד, ניתן במהלך זמן הלימודים לעבוד בעבודה זמנית שתוכל להשתלב עם לימודיך, ובסופם תחפש עבודה קבועה במקצוע שרכשת.
  1. הזדמנות להתקדם – אם אתה לא מעוניין בשינוי כיוון או ברכישת מקצוע חדש, אלא דווקא אוהב את התחום שבו עסקת עד כה, תוכל לנסות להתקדם בו. עכשיו, לאחר שצברת ניסיון תוכל לנסות למצוא עבודה בחברות גדולות יותר מזו שעבדת בה עד כה או במשרות בכירות יותר. כך לדוגמא, אם עבדת כנציג שירות ומכירה במוקד כרטיסי אשראי, תוכל לנסות לחפש עבודה כאחראי משמרת או כמנהל מוקד. אם עבדת כנהג, לדוגמא, בחברה פרטית וקטנה, תוכל לנסות להשתלב בחברה גדולה יותר, שבה, מן הסתם, התנאים טובים יותר.
  1. הזדמנות לחידוש קשרים חברתיים – הזמן הפנוי שיש לך כרגע מאפשר לך לחדש קשרים חברתיים שאולי נזנחו במרוצת השנים. בניית רשת ענפה של קשרים עשויה לסייע לך במציאת עבודה. כיום קל יותר לאתר חברים מהעבר באמצעות הרשתות החברתיות. ספר לכולם שאתה מחפש עבודה והגדר מס' תפקידים שאליהם אתה שואף. לא תמיד אתה יודע היכן עובד כל אחד מחבריך מהצבא או מהמילואים לדוגמא, ואולי הם אלה שיסייעו לך לזכות במשרה הרצויה.
  1. הזדמנות לשפר את סיכויי ההצלחה בתהליך מציאת עבודה - זה אולי נשמע טריוויאלי, אבל מחפשי עבודה חדשים לא תמיד יודעים שתהליך מציאת עבודה דורש השקעה. בדרך כלל, לאדם שמחפש עבודה תוך כדי עבודה אחרת, אין אפשרות להשקיע בתהליך זה את הזמן והמאמץ הנדרשים. כעת, כשאתה לא עובד, יש לך את הזמן לכך. נסה לאתר משרות פנויות בכל דרך אפשרית, אם באמצעות מודעות דרושים באתרי חיפוש העבודה השונים, אם באמצעות חברות כוח אדם והשמה, שאליהן מומלץ לפנות ולהתעדכן בפרסומיהן, ואם באמצעות רשתות חברתיות וחברים. השקע זמן וחשיבה בכתיבת קורות החיים שלך או עדכונם, ואפילו, במידת הצורך, בקש סיוע לכך מגורם מקצועי. בצע הכנה לראיון עבודה או למבחני מיון שנקבעים לך ודאג לקרוא מעט רקע על החברות שזימנו אותך אליהן. היה פתוח לשמוע ולשקול גם הצעות שאינן בדיוק עונות להגדרות החיפוש שלך, ובמידה וזה רלוונטי עבורך, בחן גם הצעות לעבודות זמניות, שטומנות בחובן גם לא מעט יתרונות. אל תשכח לערוך רישום מסודר של כל שלב בתהליך, על מנת למנוע טעויות, בלבול או חלילה שכחה והחמצה של ראיון.
  1. הזדמנות לשפר את הנראות שלך ברשתות החברתיות – אפרופו חיפוש עבודה דרך רשתות חברתיות, צא מנקודת הנחה שלא מעט מעסיקים פוטנציאליים או יועצי חברות כח אדם והשמה בוחנים את הפרופיל שלך בפייסבוק, בעיקר אם הפניה אליהם נעשה בדרך זו. עכשיו יש לך זמן להצטלם או למצוא תמונה טובה שלך שתחמיא לך ולא תגרום לך מבוכה גם כשהמעסיק הפוטנציאלי שלך יציץ בה (ולא, זאת שבה אתה נראה "מרוח" על ספה עם בקבוק בירה ביד ועוד ארבעה על השולחן, היא לא אחת כזו). בהזדמנות זו גם ערוך סדר בקבוצות שבהן אתה חבר ובדוק אם החברות באחת מהן לא עלולה לפגוע בסיכוייך למצוא עבודה. שקול היטב גם את הסטטוסים שאתה מפרסם והקפד שיהיו הולמים ולא מתלהמים.
  1. הזדמנות לנהל לעצמך את הזמן באופן יעיל – נכון שאנחנו אומרים שלמצוא עבודה זו עבודה בפני עצמה, וכל האמור מעלה מוכיח שיש דרכים רבות לניצול הזמן באופן שיסייע לך בתהליך זה, אך באמצעות ניהול זמן נכון תוכל גם להקדיש מספיק זמן ומשאבים לתהליך חיפוש העבודה, וגם להספיק לעשות דברים אחרים. זו אמנם לא תקופה שמחה במיוחד עבורך, ואתה מוטרד, באופן טבעי, ממצבך, אך אם בכל מקרה אינך עובד כרגע ואתה בסוג של חופש "מאולץ", זו העת גם להשקיע במשפחה, ליהנות מתחביבים, ולנסות להפיק מהתקופה הזו את המרב. רק אזהרה קטנה: בהחלט לא מומלץ לנצל את התקופה הזו רק להשלמת שעות שינה. אם תישן כל יום עד הצהריים, גם לא תספיק את כל מה שרצית לעשות, וגם תרגיש חסר אנרגיה, פסיבי ושלילי, מה שאף יכול בעקיפין לפגוע בך בתהליך מציאת העבודה. דווקא בתקופה כזו של חופש, חשוב להמשיך בעשייה. כבר הוכח שאנשים עסוקים מספיקים הרבה יותר, לכן העסק את עצמך ואל תשקע בתנומה ארוכה מדי (תרתי משמע).
  1. הזדמנות להתחיל "דף חדש" בעבודה חדשה – כאשר תמצא עבודה חדשה בסופו של התהליך, ואנו מאחלים לך שזה יקרה מהר ככל האפשר, זוהי הזדמנות עבורך להתחיל "דף חדש" במקום שבו אף אחד לא מכיר אותך ואין לו עדיין שום דעה לגביך. כך, גם אם במקום העבודה הקודם לא אהבת לעשות משהו, לא הסתדרת עם אחד הקולגות או ספגת ביקורת על שיטת עבודה מסויימת שלך, מקום עבודה חדש יאפשר לך לשים את כל זה מאחור ולהתחיל מההתחלה. מקום עבודה חדש יהיה מן הסתם שונה במידה כזו או אחרת, ממה שהכרת. אולי זהו תחום חדש, אולי זהו גם תפקיד חדש אך בטוח שמדובר כאן באנשים חדשים שלא הכרת קודם, ובתרבות ארגונית שונה. כעת יש לך הזדמנות לעשות רושם, להוכיח את עצמך ולהתחבב על כולם.

אז אחרי כל זה, אתה מתבקש לגרש את הייאוש ולנסות לראות את האור בקצה המנהרה. עם כל הקשיים, שמור על גישה חיובית, מי יודע, אולי בסופו של תהליך תגיע למסקנה שהפיטורין הללו הובילו אותך למשרה טובה יותר, שתקופת האבטלה הזו דווקא הועילה לך, והצלחת לשדרג את עצמך מבחינה מקצועית?

אנו מאחלים לך הצלחה רבה בתהליך וחנוכה שמח.

© כל הזכויות שמורות לחברת אורטל משאבי אנוש
המאמר מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות, אך פונה לנשים וגברים כאחד.
 

אורטל ולעבודה - למה לחפש עבודה כשאפשר למצוא?