מאת דורין נורמנד

האביב כבר באוויר ועמו חג הפסח אשר קרב ובא. זהו הזמן בשנה בו בבתים רבים עוסקים במלאכת הניקיון, מנערים את האבק שהצטבר במהלך החורף ומרעננים את הבית לקראת החג. כמו הארונות והחדרים בבית, כדאי לדעת כי ישנם תחומים נוספים בחיים אשר דורשים את אותו הריענון.

העצה שלנו - לפני שאתה תופס את המטאטא והמטלית ויוצא לדרך, פרויקט הניקיון הראשון שלך לכבוד החג אמור להיות דווקא קורות החיים שלך.

איך לעצב את קורות החיים שלך כך שיבלטו?

המראה
מראה חיצוני בהחלט חשוב אם אתה מעוניין להגיע למעמד של ראיון בחברה. כבר ידוע כי כל מגייס מקדיש מקסימום 30 שניות לקריאת כל מסמך קורות חיים שהוא מקבל. על כן יש להיות בולט וענייני על מנת לגרום לכך שבטווח הזמן הזה, המגייס יתעניין מספיק בשביל לזמן אותך. קורות חיים שאינם נראים טוב מבחינה ויזואלית, יגרמו לפעולה ההפוכה.

עליך לשים לב שמסמך קורות החיים שלך נראה נקי ומסודר לפי הפרמטרים הבאים:
-
בדוק האם ההישגים שלך מספיק בולטים ע"י גופן מודגש באותו גודל.
-
על המסמך להיות בצבעים של שחור ולבן בלבד. בדוק כי אין צבעים נוספים שעלולים לבלבל או להתיש את הקורא.
-
מומלץ לכתוב בגופן אחיד כגון Arial או david.
-
על קורות החיים להיות כתובים בסדר כרונולוגי הפוך. כלומר, מקום העבודה האחרון בו עבדת צריך להיות רשום ראשון, ואחריו המקום בו עבדת לפניו, וכן הלאה. כנ"ל לגבי השכלה.

"הרמת פנים"
קורות החיים שלך נראים ישנים ונבולים? הם גדלו בשלושה – ארבעה עמודים עם הזמן? אתה עדיין מכליל את מקום העבודה הראשון שלך אחרי התיכון? כנראה שהם זקוקים ל"הרמת פנים" על ידי הפיכתם לתמציתיים יותר.

במידה וניסיונך התעסוקתי רב ועשיר, אך עדיין אינך מעוניין לעבור את ההגבלה של עמוד אחד, ניתן למחוק את המקומות בהם עבדת לפני יותר מ- 10 שנים. ואם לא למחוק, אז לפחות להוריד משם את הדגש והפירוט הרב, ולהתרכז במקומות האחרונים והרלוונטיים.
מראה קליל ומעודכן יותר יגרום ליותר דלתות להיפתח בפניך.

מונחים של היום
האם קורות החיים שלך עדיין רשומים בלשון שהייתה עדכנית לפני שנה ? מומלץ לבצע הגהה, ולא רק כדי לתקן שגיאות כתיב, אלא גם כדי לעדכן מילים ומונחים שכבר עבר זמנם.

גם בעולם חיפוש העבודה ישנם מונחים עדכניים יותר ועדכניים פחות, הטרמינולוגיה משתנה משנה לשנה, ולכן עליך לוודא שקורות החיים שלך משקפים את הטרנדים האחרונים.
לדוגמה – המעסיקים של היום מחפשים אנשי מכירות עם ניסיון מגוון בעבודה מול לקוחות. ניסיונך הקודם אולי נכלל תחת הקטגוריה הזאת, אך אם לא השתמשת במילה "מגוון" בקורות החיים שלך, לא תעבור את השלב הראשון.
על מנת להכיר את המונחים העדכניים והרלוונטיים, מומלץ לעיין במודעות דרושים הנמצאות באתרי חיפוש העבודה הגדולים. עדכן את המונחים בקורות החיים שלך כדי שלא תפסיד אף הזדמנות.

מילות מפתח – זה שם המשחק
מהפכה נוספת בתחום חיפוש העבודה שייכת לשנים האחרונות, כאשר עוד ועוד חברות מצטרפות אליה עם הזמן. הכוונה היא לתוכנות סריקה של קבצי קורות חיים. המגייסים משתמשים בתוכנות סריקה אוטומטיות, אשר סורקות את קבצי קורות החיים שמגיעים אליהן לפי מילות מפתח, אותן בוחר המגייס. הדבר נגרם עקב הרצון לחסוך בזמן ובמשאבים יקרים, ולייעל את תהליך מציאת העובד המתאים ביותר.

לכן, על המסמך שלך להכיל את כל מילות המפתח החשובות לתחום בו אתה מחפש עבודה.
לדוגמה: אם אתה מחפש עבודה בשירות לקוחות, ויש לך ניסיון קודם בתחום, הכרחי שצמד המילים שירות לקוחות יופיע גם בקורות החיים שלך תחת הניסיון התעסוקתי, על מנת שתוכנות הסריקה השונות יקלטו את המסמך שלך ויופיעו למגייס "מול העיניים".

לסיכום,
במידה ותבצע "ניקיון פסח" ותרענן את קורות החיים שלך, תישאר עדכני ורלוונטי, וקורות החיים שלך יגיעו ליותר ויותר מעסיקים. אנו מאחלים לך ששנה הבאה תוכל להעביר את הזמן הזה בשופינג של מלתחה חדשה לכבוד האביב.

© כל הזכויות שמורות לחברת אורטל משאבי אנוש
המאמר מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות, אך פונה לנשים וגברים כאחד.
 

אורטל ולעבודה - למה לחפש עבודה כשאפשר למצוא?